Czym jest samochód-chłodnia?

Czym jest samochód-chłodnia?

W wielu branżach działają tzw. samochody-chłodnie, które służą przede wszystkim do przewozu żywności, kosmetyków, leków czy innych produktów wymagających specyficznych i charakterystycznych warunków przechowywania. Czym właściwie jest samochód-chłodnia i jak działa? Tego dowiesz się z naszego dzisiejszego artykułu!

Czym jest samochód chłodnia?

Samochód-chłodnia to pojazd specjalnie zaprojektowany do przewożenia ładunków wymagających kontrolowanej temperatury, takich jak żywność, leki czy materiały biologiczne. Tego typu auta znajdują zastosowanie w wielu branżach, ponieważ są bardzo wszechstronne i pomocne w różnych sytuacjach. Samochód tego typu wyposażony jest również w specjalny agregat do chłodni, dzięki czemu może bezpiecznie przewozić różnego rodzaju towary: przede wszystkim te, które wymagają specjalnych warunków przechowywania. Poza tym samochód-chłodnia jest odpowiednio zabezpieczony na wypadek gwałtownych zmian temperatur, dlatego wartości w lodówkach zawsze pozostają bez zmian, choć oczywiście można je regulować w zależności od potrzeb.

Jak działa takie auto?

Zastanawiasz się, jak konkretnie działa auto zaprojektowane w podobny sposób? Wewnątrz pojazdu-chłodni znajduje się specjalna przestrzeń, która zwykle wykonana jest z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Przestrzeń ta wyposażona jest w specjalny system chłodzenia, który składa się z kilku elementów. Najważniejszym z nich jest zdecydowanie silnik pojazdu, który napędza agregat chłodniczy (czyli kompresor).

W celu utrzymania stałej temperatury wewnątrz przestrzeni ładunkowej, wspomniany system chłodzenia jest zwykle dodatkowo wyposażony w termostat oraz specjalny czujnik, które nieustannie regulują pracę kompresora oraz pozwalają na monitorowanie temperatury wewnątrz pojazdu. Samochód-chłodnia działa zatem przede wszystkim dzięki zastosowaniu specjalnie opracowanego systemu chłodzenia.

Zastosowanie

Samochody wyposażone w specjalne lodówki są wykorzystywane przede wszystkim w segmencie przemysłowym. Ciężko jednak wymienić wszystkie branże, w których tego typu pojazdy pełnią kluczową funkcję. Na pierwszym miejscu na pewno warto wskazać branżę spożywczą, ponieważ samochody-chłodnie przewożą różnego rodzaju wyroby i produkty pomiędzy punktami (są to m.in. mięsa, mrożonki, warzywa czy nabiał). Warto wymienić również branże: medyczną, rolniczą, kosmetyczną, chemiczną, czy technologiczną. Samochody-chłodnie są również czasem wykorzystywane w celach prywatnych, choć oczywiście ciężko wskazać na konkretny segment rynku.