Do czego służą czytniki HID? Postanowiliśmy to sprawdzić!

Do czego służą czytniki HID? Postanowiliśmy to sprawdzić!

Czytniki HID są obecnie powszechnie wykorzystywane w wielu branżach. Tak więc chcielibyśmy opowiedzieć nieco więcej zarówno o tych urządzeniach, jak i o samym standardzie HID. Czego dotyczy wspomniany standard i jakie urządzenia są z nim zgodne? Jak działają czytniki HID i dlaczego warto ich używać? Oto pigułka pełna cennych informacji na ten temat – zapraszamy do lektury!

Czym jest i czego dotyczy standard HID?

Czym jest standard HID? Aby to wyjaśnić, na początek musimy odczarować kilka ważnych skrótów i terminów. Skrót HID pochodzi od terminu human interface device, natomiast standard HID dotyczy urządzeń, które przy użyciu USB można połączyć z komputerem. Tego rodzaju urządzenia działają na zasadzie plug and play – co z kolei oznacza, że aby z nich korzystać, nie trzeba instalować na komputerze żadnych dodatkowych sterowników. I to właśnie jest jedną mocnych stron czytników HID – urządzenia te są powszechnie wykorzystywane ze względu na prostotę instalacji i obsługi. A czego konkretnie dotyczy standard HID? Ten standard, a konkretniej protokół służy do przesyłania informacji pomiędzy poszczególnymi komputerami. Informacje są pobierane z czytników HID, które to z kolei pobierają je z nośników zgodnych z opisywanym standardem. Takie nośniki to na przykład karty zbliżeniowe i magnetyczne. Zapisane na nich informacje to najczęściej dane osobowe i dostępowe.

Do czego służą czytniki HID?

Tak jak wspomnieliśmy w powyższym akapicie, czytnik HID służy do odczytywania danych zapisanych na kartach zgodnych z protokołem HID. Dzięki niemu informacje są przekazywane do komputera, który może je zweryfikować. Dobrym przykładem zastosowania takiego urządzenia jest kontrola dostępu, w ramach której czytnik HID pobiera dane dostępowe z karty, a następnie przekazuje je przez łącze USB do komputera. Komputer w swojej bazie danych weryfikuje, czy posiadacz danej karty jest uprawniony do wstępu do danego pomieszczenia, czy strefy o ograniczonym dostępie. Jeżeli posiadacz karty posiada takie uprawnienia, to drzwi, bądź bramka obrotowa zostaje zwolniona, a posiadacz karty może wejść na teren strefy o ograniczonym dostępie. Czytniki HID są powszechnie wykorzystywane na lotniskach. Często natrafimy na nie również w obiektach rządowych czy w biurowcach. Stosuje się je również w magazynach i obiektach przemysłowych, gdzie dzięki skanowaniu kart zgodnych z protokołem HID, możliwa jest weryfikacja czasu pracy.

Weryfikacja czasu pracy dzięki czytnikom HID

W jaki sposób weryfikuje się czas pracy przy użyciu czytników HID? Kiedy osoba wchodzi na teren zakładu skanuje kartę magnetyczną a czynność tę powtarza kiedy kończy zmianę. Dzięki temu pracodawca wie dokładnie, ile czasu pracownik spędził w pracy danego dnia.