Jak obniżyć koszt wytwarzania nie tracąc na jakości produktu? Postanowiliśmy to sprawdzić!

Jak obniżyć koszt wytwarzania nie tracąc na jakości produktu? Postanowiliśmy to sprawdzić!

Możliwość wytwarzania produktów przy niższym nakładzie finansowym zawsze wiąże się z możliwością sprzedaży wytworzonych dóbr z wyższą marżą, bądź w niższej cenie. Dlatego dziś opowiemy o optymalizacji kosztów produkcyjnych. Gdzie szukać oszczędności w zakładzie produkcyjnym? W jaki sposób zwiększyć wydajność takiego zakładu? Zapraszamy do lektury!

Jak produkować taniej i więcej?

W jaki sposób utrzymać jakość produktu, ale obniżyć koszt jego produkcji? Cóż, jeżeli mowa o produktach wytwarzanych lub przetwarzanych przez człowieka, to oszczędności należy szukać w zakładzie, który odpowiada za jego produkcję. W pierwszej kolejności warto przeanalizować koszty prowadzenia zakładu – oszczędności można poszukać na takich płaszczyznach jak:

  • koszt zużycia energii elektrycznej,
  • koszt zużycia energii cieplnej,
  • koszt utylizacji odpadów,
  • koszt zatrudnienia pracowników.

Koszty związane ze zużyciem energii elektrycznej są jedną z podstawowych składowych kosztu prowadzenia przedsiębiorstwa, a idąc dalej tym tropem – kosztu wytwarzania produktu. Warto więc wdrożyć rozwiązania technologiczne, dzięki którym koszt ten zostanie zoptymalizowany – montaż paneli słonecznych lub elektrowni wiatrowej w pierwszej kolejności jest niemałą inwestycją. Jednak inwestycja ta zwraca się w przeciągu kilku lat w postaci niższych rachunków za zużycie energii elektrycznej. Kolejna sprawa to energia cieplna – również w tym zakresie warto zastanowić się nad wdrożeniem innowacyjnych rozwiązań grzewczych bazujących na odnawialnych źródłach energii. Ważne jest również ograniczenie strat ciepła do minimum poprzez odpowiednią termoizolację obiektu. Koszt utylizacji odpadów możemy ograniczyć dzięki recyklingowi i odsprzedaży posegregowanych odpadów. No dobrze, a jak w takim razie zwiększyć wydajność produkcji, przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów związanych z zatrudnieniem pracowników?

Zwiększamy wydajność i obniżamy koszty – automatyzujemy!

To proste – automatyzacja linii produkcyjnej przełoży się na ograniczenie kosztów zatrudnienia oraz znacznie podniesie wydajność zakładu. Składanie kartonów, naklejanie etykiet, napełnianie opakowań i wiele innych zadań związanych z wytwarzaniem produktu mogą dziś za człowieka wykonać maszyny. Maszyny mogą pracować przez całą dobę i przez siedem dni w tygodniu. Są szybsze i dokładniejsze od ludzkiej załogi, do ich obsługi wystarczy kilku operatorów, więc w praktyce możemy ograniczyć firmowy nawet o 80%. Zautomatyzowany zakład może produkować więcej i taniej, co pozwala na zdobycie przewagi nad konkurencją, zanim ona zdobędzie ją nad nami!