Jak ocieplić strych?
Niezależnie od tego, czy strych jest wykończony, czy niedokończony, ten fachowy przewodnik dla majsterkowiczów pokaże Ci, jak go ocieplić. Obejmuje to, gdzie idzie izolacja, potrzebę paroizolacji i podstawowe techniki instalacji.
Jak ocieplić wykończony strych?
Gotowe poddasze powinno być ocieplone podobnie jak reszta domu, z izolacją w ścianach i suficie. Jeśli strych jest już wykończony, prawdopodobnie jest przynajmniej częściowo ocieplony. Jednak większość starszych strychów jest niedocieplona, więc dobrym pomysłem jest podniesienie współczynnika ocieplenia tam, gdzie to możliwe. Ocieplenie poddasza poprawia temperatury w domu. Niestety nie będziesz mógł dostać się do wszystkich otworów. Sufit prawdopodobnie będzie dla ciebie zamknięty, chyba że usuniesz płytę gipsowo-kartonową lub inny materiał wykończeniowy. Możesz mieć więcej szczęścia, aby dostać się za ściany boczne. Istnieją dwa podstawowe sposoby ocieplenia gotowego poddasza. Jeśli izolowana będzie tylko przestrzeń mieszkalna, owinąć izolację wokół ścian i sufitu pomieszczenia, a następnie kontynuować wzdłuż podłogi przestrzeni niemieszkalnej. W takim przypadku obszar za ścianą kolana będzie nieprzyjemnie gorący lub zimny. Jeśli chcesz, aby obszar za ścianami bocznymi nie zamarzał zimą, zastosuj izolację od linii dachu aż do podłogi. Dach powinien być w stanie „oddychać”, co oznacza, że powietrze powinno wiać od okapu poniżej do dachu powyżej. Taka wentylacja utrzymuje zimno dachu w zimie, co zapobiega powstawaniu zapór lodowych, które mogą uszkodzić dach, a nawet dom. Aby zapewnić wentylację w ocieplonym dachu, należy zainstalować specjalne wywietrzniki krokwi. Są one mocowane do spodu poszycia dachu, między krokwiami. Umożliwiają przepływ powietrza za izolacją, dzięki czemu dach pozostaje przyjemny i zimny, podczas gdy pomieszczenie wewnątrz jest izolowane od zimna. Upewnij się, że otwory wentylacyjne okapowe na dole krokwi i wentylacyjne kalenicy lub inne otwory wentylacyjne na górze są wolne od przeszkód, aby powietrze mogło swobodnie się przemieszczać.
Jak ocieplić niedokończony strych?
Kiedy myślisz o izolacji, możesz od razu pomyśleć o swoim strychu – i nie bez powodu. Strych jest jednym z głównych obszarów potencjalnej utraty ciepła w Twoim domu. Oto jak ocieplić niedokończony strych.
Przygotowanie strychu do ocieplenia
Przed przystąpieniem do prac zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Uprząż i trzewiki robocze na pewno będą potrzebne. Umieść deski lub osłony ze sklejki na legarach podłogowych, aby poprawić mobilność na poddaszu. (nigdy nie wchodź między legary, ponieważ możesz przebić się przez sufit poniżej). Upewnij się, że nie ma odsłoniętych skrzynek elektrycznych ani odsłoniętych przewodów. Uszczelnij wszelkie przestrzenie, w których powietrze może przepływać między strychem a pokojami poniżej, zwracając szczególną uwagę na obszary otaczające oprawy oświetleniowe, przewody elektryczne, rury i kanały. (Aby uzyskać więcej informacji na temat uszczelniania tych obszarów, zobacz naszą sekcję Izolacja i oszczędzanie energii). Zastosuj uszczelnienie wokół wejścia na poddasze. Sprawdź, czy masz odpowiednią wentylację, aby wyeliminować zatrzymywanie wilgoci.