Jak przebiega produkcja książki?
Planujesz wydać własną książkę i zastanawiasz się, jak przebiega proces jej produkcji? Od momentu napisania dzieła do wprowadzenia go do sprzedaży jest jeszcze kilka istotnych etapów. Dziś skupimy się na aspektach technicznych, czyli składzie, druku i złożeniu wszystkich elementów składowych w jedną całość.
Skład książki
Pierwszym etapem w produkcji książki jest jej skład graficzny. Książka nie może pójść bowiem do druku w takiej formie, jaką otrzymałeś ją od korektora czy redaktora. Aby maszyna drukująca prawidłowo wydrukowała wszystkie strony, które będzie można następnie skutecznie i estetycznie złożyć w całość, całe dzieło musi zostać odpowiednio obrobione graficznie. Wówczas poszczególne strony są układane pod kątem ilustracji i samego tekstu, a następnie grafik składa całość w gotowy do druku plik. Proces ten musi zostać zlecony doświadczonemu specjaliście, ponieważ osoba obsługująca druk nie ma obowiązku sprawdzania poprawności układu tekstu.
Proces druku
Sam proces druku jest tak naprawdę w pełni zautomatyzowany. Gotowa i złożona książka zostaje wgrana do specjalnego programu, a następnie rozpoczyna się jej drukowanie. Wcześniej oczywiście należy oznaczyć szereg parametrów, czyli m.in. wielkość nakładu, rodzaj oprawy, rodzaj papieru, wielkość czcionki czy kolor druku. Wszystkie te kwestie warto ustalić z pracownikiem drukarni, który posiada niezbędne doświadczenie i udzieli ci stosownej porady. Co ważne, przed zleceniem ostatecznego druku autor powinien otrzymać jedną książkę testową, aby zweryfikować, czy wszystkie wybrane elementy na pewno prezentują się zgodnie z jego oczekiwaniami.
Ostateczna produkcja dzieła
Gdy książka została już wydrukowana, następuje proces jej końcowego dopracowywania. Na tym etapie łączone są przede wszystkim jej strony z okładką. Tego typu działania również wykonywane są na specjalnej linii produkcyjnej. W zależności od tego, jaki rodzaj łączenia wybrał autor, może trwać od kilku godzin do nawet kilku tygodni. Możliwości wyboru jest wiele: łączenie klasyczne, kapitałki introligatorskie, szyte czy niestandardowe. O wszystkich możliwościach powinien poinformować cię pracownik drukarni podczas prezentowania swojej oferty. Warto pamiętać, że podczas ostatecznej produkcji książki niektóre egzemplarze będą wadliwe i jest to rzecz zupełnie naturalna.
Wydanie książki to nie lada wyzwanie, również pod kątem technologicznym. Jeśli zatem chcesz mieć pewność, że twoje dzieło będzie finalnie wyróżniało się najwyższą jakością, poszukaj sprawdzonego i doświadczonego wykonawcy!