Jak skutecznie pomalować ogrodzenia i elementy architektury ogrodowej? Proszkowo!

Jak skutecznie pomalować ogrodzenia i elementy architektury ogrodowej? Proszkowo!

Malowanie proszkowe to jedna z najskuteczniejszych metod malowania elementów metalowych. Dlatego postanowiliśmy opowiedzieć nieco więcej o tej technice malowania. Na czym dokładnie polega malowanie proszkowe i czy tą metodą możemy malować w domowym zaciszu? Dlaczego malowanie proszkowe nadaje się wyłącznie do malowania elementów metalowych? Sprawdźmy!

Malowanie proszkowe – metoda malowania elementów metalowych

Malowanie proszkowe jest metodą pokrywania farbą elementów metalowych z dwóch powodów. Po pierwsze proces ten wykorzystuje zjawisko przyciągania elektromagnetycznego, dzięki czemu farby proszkowe przywierają do danej powierzchni. Oznacza to, malowany przedmiot musi być elektro przewodnikiem – czyli w jeszcze większym uproszczeniu, musi być wytworzony z materiału, który przewodzi prąd. Kolejna sprawa jest taka, że przedmiot pokryty sproszkowaną farbą musi być następnie rozgrzany do około 200 stopni Celsjusza. Metal jest jednym z niewielu surowców, które są w stanie zachować pierwotną formę po rozgrzaniu do takiej temperatury.

Proces malowania proszkowego

Jak przebiega proces malowania proszkowego? Do aplikowania farby proszkowej stosuje się specjalny pistolet. W jego pojemniku farba proszkowa zostaje naelektryzowana, a następnie wystrzelona na przedmiot, który chcemy nią pomalować. Proszek dokładnie przywiera do metalowej powierzchni właśnie dzięki wykorzystaniu zasady przyciągania elektromagnetycznego. Kolejny etap to rozgrzanie przedmiotu pokrytego proszkiem w specjalnym piecu. Na tym etapie pracownik musi założyć specjalny strój (taki jak na przykład odzież robocza Urgent) oraz bezwzględnie przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Przedmiot wyciągamy z pieca po około 20 minutach i pozostawiamy do wystygnięcia. Pewnie już się domyślasz, że malowania proszkowego nie wykonamy w domu, ze względu na jego złożony proces.

Malowanie proszkowe – zalety

Roztopiona, a następnie ostudzona farba proszkowa tworzy na metalowej powierzchni niezwykle trwała powlokę. Warstwa farby jest odporna na zarysowania, ponieważ stapia się z wierzchnimi warstwami metalowego przedmiotu. Jest również odporna na działanie takich substancji jak chociażby detergenty, czy sól drogowa. Dlatego tą metodą pomalujemy ogrodzenie, a jego konserwacja może być przeprowadzana przy użyciu substancji chemicznych. Warto również nadmienić, że farby proszkowe nie tracą po czasie koloru. Ich powłoka jest trwała bez względu na poziom nasłonecznienia, zmienne temperatury czy kontakt danego elementu z wilgocią. Dlatego właśnie malowanie proszkowe jest powszechnie stosowane do malowania metalowych elementów architektury zewnętrznej.