Karty zbliżeniowe w zakładzie pracy – zobacz, jak wiele możesz dzięki nim zyskać!

Karty zbliżeniowe w zakładzie pracy – zobacz, jak wiele możesz dzięki nim zyskać!

Czy w Twoim zakładzie pracy stosuje się karty zbliżeniowe? Jeżeli nie, a Ty zastanawiasz się nad tym, w jakim celu wdrożyć to rozwiązanie, to ten artykuł z pewnością rozwieje Twoje wątpliwości! Dowiedz się, jak wiele możesz zyskać dzięki stosowaniu kart zbliżeniowych w zakładzie pracy. Już we wstępie zdradzimy, że dzięki nim odciążysz działy HR i poprawisz wydajność zakładu – zapraszamy do lektury!

Karty magnetyczne w zakładzie pracy

W wielu nowoczesnych obiektach biurowych i przemysłowych stosuje się systemy wykorzystujące karty zbliżeniowe – osoby zatrudnione w tych miejscach noszą je zawsze przy sobie i skanują w momencie rozpoczęcia i zakończenia zmiany, a często również przy przekraczaniu poszczególnych stref, działów lub kiedy udają się na przerwę. Czy już domyślasz się, jaki jest cel stosowania kart zbliżeniowych w nowoczesnych miejscach pracy? To rozwiązanie pozwala na dokładną weryfikację czasu pracy – pracodawca wie dokładnie, kiedy dany pracownik rozpoczął zmianę, kiedy udał się na przerwę, ile czasu spędził na przerwie i wreszcie, kiedy zakończył zmianę. Dzięki temu rozwiązaniu działy HR poświęcają o wiele mniej czasu na dokonywanie wszelkich analiz, ponieważ komputer wykona je za nas w kilka sekund na podstawie danych zebranych z czytników kart dostępu.

Co dzieje się w momencie zeskanowania karty zbliżeniowej?

W momencie zeskanowania karty dane przesyłane są do komputera, który zapisuje je na swoim dysku. Dane te można wyeksportować do systemów ERP i przetworzyć je w dowolny sposób. Pracodawca wie dokładnie ilu pracowników przebywa w zakładzie pracy. Niewątpliwą zaletą zastosowania kart magnetycznych w zakładzie pracy jest również to, że pracodawca w czasie rzeczywistym może poznać dokładny stan załogi osobowej w zakładzie. Nie musi więc dzwonić do poszczególnych działów, by dowiedzieć się, ile osób przebywa na zwolnieniu – może więc szybko uzyskać tę cenną informację i oszacować moce przerobowe na dany moment.

Kontrola dostępu do poszczególnych działów firmy

Kolejną zaletą stosowania kart magnetycznych w firmie jest kontrola przepływu osób w firmowym obiekcie. Za pośrednictwem systemu sterującego administrator, czyli kierownik, team leader, dyrektor bądź jakakolwiek inna uprawniona osoba, może udzielać uprawnienia dostępowe na poszczególne działy przedsiębiorstwa. Dzięki temu osoba zatrudniona na hali produkcyjnej nie będzie miała wstępu do części biurowej. Dlaczego? Ponieważ aby wejść na jej teren będzie musiała zeskanować kartę przy drzwiach wejściowych do części biurowej. Jeżeli dana nie ma wystarczających uprawnień, to wynik weryfikacji polegającej na zeskanowaniu karty w skanerze przy drzwiach będzie negatywny – co z kolei wiąże się z tym, że zamki drzwi pozostaną zamknięte.