Malowanie proszkowe – gdzie sprawdzi się ta technika malarska? Sprawdźmy!

Malowanie proszkowe – gdzie sprawdzi się ta technika malarska? Sprawdźmy!

Malować można przy użyciu różnych technik i sprzętów – wszystko zależy od tego, jaki przedmiot chcemy pomalować oraz od efektu, który chcemy uzyskać. Dziś więc opowiemy o malowaniu proszkowym. Na czym konkretnie polega ta metoda malowania? Jakie elementy najlepiej pokryć farbą proszkową? Czy każdy surowiec nadaje się do malowania proszkowego? Zapraszamy do lektury!

Na czym polega malowanie proszkowe?

Farby do malowania proszkowego mają postać proszku – proszek ten jest elektryzowany w bębnie pistoletu, z którego w dalszej kolejności rozprowadza się je na powierzchnię, którą chcemy pomalować. W dalszej kolejności drobinki te są podgrzewane do temperatury zbliżonej do 200°C – po roztopieniu w tej temperaturze przywierają do powierzchni, tworząc trwałą i niezwykle odporną na zarysowania warstwę farby. Na takiej warstwie zazwyczaj nie znajdziemy zacieków – uzyskana powierzchnia jest gładka a farba rozprowadzona równomiernie. Jakość takiego malowania często potwierdzają niwelatory laserowe stosowane w zakładach malowania proszkowego – są to urządzenia stosowane do badania równości danej powierzchni. Cały proces od rozprowadzenia do ostygnięcia trwa zaledwie kilka godzin.

Malowanie metalu farbą proszkową

Ze względu na specyficzny proces malowania proszkowego, jedynym surowcem, który możemy pomalować w ten sposób, jest metal. Wspomniane drobinki farby muszą zostać naelektryzowane przed aplikacją i trzymają się powierzchni przedmiotu dzięki sile elektrostatycznej, dlatego musi być on przewodnikiem prądu. Kolejna sprawa to późniejsze nagrzewanie farby i samego malowanego przedmiotu – drewno czy tworzywa sztuczne roztopią się przy tak wysokiej temperaturze. Do malowania proszkowego potrzebna jest specjalna odzież robocza – wykonana z podobnych tworzyw, do tych jakie są wykorzystywane do produkcji kombinezonów strażackich.

Dodamy, że malowanie proszkowe w domu na przysłowiową własną rękę nie jest możliwe. Farby proszkowe są używane w specjalistycznych zakładach malowania proszkowego. W domu niestety nie ma warunków, aby samodzielnie przeprowadzić ten proces.

Kiedy stosuje się malowanie proszkowe?

Proszkowo najczęściej maluje się elementy metalowe znajdujące się na zewnątrz budynku – czyli stale wystawione na działanie warunków atmosferycznych. Są to na przykład meble ogrodowe, elementy ogrodzenia czy balustrady. Tak jak wspomnieliśmy – warstwa farby uzyskana poprzez malowanie proszkowe jest niezwykle trwała i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Tego rodzaju farby nie tracą również koloru pod wpływem promieniowania UV ani nie reagują z substancjami takimi jak sól drogowa. Dlatego są tak często stosowane właśnie do malowania elementów metalowych znajdujących się na zewnątrz.