Na czym polega automatyzacja zakładu przemysłowego? Sprawdźmy!

Na czym polega automatyzacja zakładu przemysłowego? Sprawdźmy!

Żyjemy w dobie rewolucji przemysłowej 4.0, a jednym z jej podstawowych filarów jest właśnie automatyzacja procesów produkcyjnych. Postanowiliśmy więc nieco przybliżyć Wam to zagadnienie – na czym konkretnie polega automatyzacja fabryk? Czy ze względu na wdrożenie automatyzacji pracownicy tych zakładów powinni martwić się o swoją pracę? Dziś opowiemy o automatyzacji przystępnym językiem – zapraszamy do lektury!

Automatyzacja dotyka wszystkich branż

To fakt – automatyzacja dotyka wszystkich branż. Dlatego niezależnie od tego, czy dany zakład produkuje okna, produkty spożywcze, narzędzia czy chociażby formierki do mięsa to z pewnością może on zostać zautomatyzowany. Warto nadmienić, że automatyzacja jest prowadzona zarówno w zakładach produkcyjnych, jak i kopalniach, centrach logistycznych czy na przykład sortowniach – czyli wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z rewolucją przemysłową. Na czym konkretnie polega ten proces i kto odpowiada za jego wdrożenie?

Na czym konkretnie polega automatyzacja zakładu?

Automatyzacja zakładu polega na wdrożeniu w takim obiekcie rozwiązań technologicznych, dzięki którym część zadań zlecanych dotychczas zakładowej załodze, może zostać wykonana przez maszyny. Najczęściej stosuje się ją w przypadku monotonnych, powtarzalnych czynności takich jak składanie opakowań, czy dokręcanie śrubek. Dobrym przykładem automatyzacji jest na przykład zastosowanie przenośników taśmowych na linii produkcyjnej – przenośniki to urządzenia z pozoru przypominające stół. Różnica jest jednak taka, że na ich blacie znajduje się taśma (lub ruchome rolki w przypadku podajników rolkowych). Produkt umieszczony na takim ruchomym blacie może być szybko i sprawnie przesyłany pomiędzy poszczególnymi działami odpowiedzialnymi za dany etap tworzenia produktu. Przekłada się to na znaczne zwiększenie wydajności zakładu – praca płynie po prostu szybciej, sprawniej i efektywniej. W zautomatyzowanych zakładach ryzyko tak zwanego błędu produktowego spada nawet do 0,01%, co w praktyce oznacza, że zaledwie jeden na 10 000 produktów wykazuje wady produkcyjne.

Wpływ automatyzacji na rynek pracy

Automatyzacja pozwala na ograniczenie załogi pracowniczej o 20 do nawet 90 %. Osoby te z pewnością będą szukały nowych możliwości na rynku pracy. Szansą dla wielu z nich może być na przykład rozwój kwalifikacji w ramach branży, w której aktualnie pracują. Maszyny muszą być obsługiwane przez operatorów, serwisowane i programowane przez programistów. Dlatego podobnie jak w przypadku każdej poprzedniej rewolucji przemysłowej tak i tym razem jej skutki najbardziej odczują pracownicy fizyczni.